Robienie na drutach krok po kroku ♥ Wzory ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić szydełkową chustę? Hatice Sultan Shawl.

Chusta jak z “Baśni tysiąca i jednej nocy” może być Twoja. Dominika przygotowała dla Was kolejny schemat.  W tym wpisie pokaże Wam jak zrobić szydełkową chustę o wdzięcznej nazwie Hatice Sultan Shawl. Opowie Wam też czym się inspirowała tworząc ten wzór. Także lektura tego wpisu będzie naprawdę przyjemnością. Do dzieła! 

Sułtańska Seria – jest to kolekcja wzorów zainspirowanych wielkim sułtanatem kobiet w Imperium Osmańskim. Sułtanka Hatice (czyt. Hatidże) to 4 część z serii. Hatice Sultan (ur. 1496, zm. 1538) – osmańska księżniczka, córka sułtana Selima I Groźnego i Ayşe Hafsy. Siostra sułtana Sulejmana Wspaniałego. Hatice urodziła się w 1496 roku w Konstantynopolu, jako drugie dziecko sułtana Selima I Groźnego. Jej pierwszym małżonkiem był Iskender Bey, który zmarł niedługo po ślubie. Następnie w 1523 roku wyszła za maż za wielkiego wezyra – Ibrahima Paszę. Z tego, co wiadomo, cały świat mówił o ich wielkiej miłości. Urodziła 3 dzieci: Hanim Sułtan, Fulane Sułtan oraz Sultanzade Mehmeda. W wyniku intryg Roksolany i walki o wpływy nad Sulejmanem Wspaniałym, jej mąż został zabity z polecenia sułtana w 1536. Hatice prawdopodobnie popełniła samobójstwo w 1538 roku z powodu rozpaczy po utracie Ibrahima.
Zalecane kolory na chustę: Żółty, Pomarańcz, Zieleń, Szary, Błękitny (każdy delikatny odcień – sułtanka w wielu tekstach była określana słowem ”delikatna”)

Potrzebne materiały do wykonania chusty:

  • Włóczka – Dominika użyła Flowers, ale możecie jeszcze spróbować innych włóczek. Chusta będzie równie ciekawa. Na przykład włóczki bawełniane – Jeans, Jeans Crazy, fibra natura™ Cotton Royal. Akryl antypeeling też będzie fajnie się prezentować – np. Himalaya EVERYDAY, Everyday Bebe, Everyday Bebe Lux i Everyday Rangerenk. 
  • Szydełko –  odpowiednie do rozmiaru włóczki. 

Jeśli chcesz zrobić szydełkową chustę to się nawet nie zastanawiaj! 

Zobaczysz, że efekt końcowy będzie wart wysiłku. Po niezbędne materiały kliknij TUTAJ. Wybraliśmy dla Was włóczki, z których wyjdą Wam piękne chusty. Pamiętajcie żeby wybrać odpowiednią ilość motków. 

KROK 1

Chustę rozpoczynamy od Magicznego Kółka lub Łańcuszka z 4 oczek zamkniętego oczkiem ścisłym. Następnie wykonujemy 8 słupków zwykłych rozdzielonych 1 oczkiem łańcuszka – tak powstaje 1 rząd chusty. Strona prawa chusty stanowi 4 słupki (tak samo 4 słupki za oczkiem to strona lewa). Kolejną czynnością jest wykonanie łańcuszka zwrotnego z 3 oczek – zastępuje to 1 słupek – w szczyt ostatniego najbardziej zewnętrznego słupka. Wykonujemy jeszcze 2 słupki. Następnie w pozostałe 3 słupki rzędu 1 wykonujemy po 1 słupku. Na środku wykonujemy 2 słupki oczko i 2 słupki – każdy element wbijamy w oczko z rzędu 1.
Po wykonaniu 2 słupków na środku ponownie wykonujemy po 1 słupku w każdym oczku (szczycie słupka z poprzedniego rzędu).
W ostatnim słupku R1 wykonujemy 3 słupki (tzw. Element brzegowy) – Ten krok pokazuje zdjęcie nr 1 Początek chusty.
Każdy kolejny rząd będzie wytłumaczony dla 1 strony – należy zrobić odbicie lustrzane dla każdego elementu na drugiej strony. Po każdym rzędzie obracamy robótkę.
UWAGA! – Jeżeli lubisz jak chusty są szersze na początku rzędu warto wykonać 4 zamiast 3 oczek łańcuszka. Analogicznie na końcu rzędu wykonujemy wtedy słupek podwójny.

Na zdjęciu przedstawiłam rząd 1, 2 i 3. 
Szydełkowa chusta

KROK 2

Przechodzimy do schematu graficznego. Rząd 3 (R3) wykonujemy od elementu brzegowego (można wykonać łańcuszek zwrotny z 4 zamiast 3 oczek). Wykonujemy sekwencje słupek + oczko. Powtarzamy to 3 razy. Kolejnym krokiem jest wykonanie słupka oraz elementów ze środka chusty (2 słupki + oczko + 2 słupki przechodzące na lewą stronę chusty). R4 zaczynamy od elementu brzegowego (3 słupki w tym słupek zwrotny z 3 lub 4 oczek). Po wykonaniu brzegu robimy 3 oczka łańcuszka stanowiące łuk. Następnie wbijamy półsłupek w ostatni słupek łańcuszka brzegowego z R3. Ponownie wykonujemy łańcuszek z 3 oczek i półsłupek – kolejne półsłupki przedzielone łańcuszkami wbijamy w każde oczko z R3. Ostatni półsłupek wbijamy w 1 słupek ze środka z R3. Ponownie wykonujemy łańcuszek i przechodzimy na środek chusty gdzie wykonujemy 2 słupki oczko i 2 słupki. R5 – jest to rząd, w którym chusta będzie w każdym powtórzeniu dość mocno falować. Elementy należy umieszczać tak jak na obrazku poniżej. Po wykonaniu słupków brzegowych wykonujemy oczko łańcuszka, następnie słupek reliefowy tylny owinięty wokół ostatniego słupka brzegowego z R4. Kolejnym krokiem jest wykonanie oczka łańcuszka, półsłupka zaczepionego o łańcuszek z R4 (zalecam wbicie się półsłupkiem w środkowe oczko) oraz kolejnego oczka.
Kolejny słupek reliefowy tylny zaczepiam o półsłupek z R4. Powtarzamy te elementy aż do środka chusty (patrz schemat) – ostatni relief zaczepiamy o 1 słupek ze środka chusty. Wykonujemy oczko i przechodzimy do wykonania środka chusty. Wykonujemy odbicie lustrzane i przechodzimy do rzędu R6.
Szydełkowa chusta

KROK 3

Wprowadzamy nowy element PUFF. Puffki wykonujemy z takiej ilości nawinięć, jaka nam odpowiada – nie jest to odgórnie narzucone (zalecam między 3 a 4 nawinięcia). Rząd 6 (R6) zaczynamy tak jak każdy rząd w chuście od wykonania 3 słupków brzegowych następnie wykonujemy oczko i 1 puff, który wbijamy w ostatni słupek brzegowy R5. Następnie wykonujemy oczko łańcuszka i kolejny Puff, który wbijamy w szczyt słupka reliefowego z R5. Ponownie wykonujemy oczko. Do końca rzędu (aż do środka) wykonujemy na zmianę puff i oczko. Każdy Puff ma zostać wbity w słupek reliefowy. Ostatni puffek wbijamy w 1 słupek ze środka chusty z R5. Wykonujemy środek chusty i przechodzimy na lewą stronę. W R7 każdy słupek reliefowy owijamy wokół puffa. Pomiędzy reliefami wykonujemy łańcuszek z 3 oczek. Za elementem brzegowym i przed środkiem chusty wykonujemy oczko łańcuszka. R8 zaczynamy od słupków brzegowych. Następnie wykonujemy 2 oczka łańcuszka oraz puff wbity w 1 oczko z R7. Każdy puff od teraz będzie przedzielony oczkiem łańcuszka (jak na schemacie). Aby wykonać poprawnie puffki z R8 można to zrobić na 2 sposoby. Na końcu, gdy wbijesz ostatni
puff w ostatnie oczko z R7. Wykonaj 2 oczka łańcuszka i środek chusty.
Sposób 1 nieestetyczny / sztywny
Jeżeli lubisz chustę, która za każdym razem układa się tak samo wykonaj puffki w 2 oczko z łańcuszka środkowego
Sposób 2 szybki / elastyczny
Jeżeli lubisz, gdy elementy w chuście się przesuwają umieść puff na łuku łańcuszka (nawijasz elementy wokół łuku a nie wbijasz się w konkretne oczka)
Jak zrobić szydełkową chustę

KROK 4

Część ażurową (Rzędy R9 –R11) zaczynamy od Słupków brzegowych następnie wykonujemy łuk z 5 oczek oraz półsłupek wbity pomiędzy 2 oczka z R8. Następnie wykonujemy ponownie łańcuszek z 5 oczek i półsłupek wbijamy w oczko po 2 puffach. Każdy następny półsłupek przedzielają dwa puffy i oczko. Sekwencje łańcuszek + półsłupek wykonujemy aż do środka chusty (patrz schemat). R10 i R11 – wykonujemy podobnie do R9. Sekwencja pozostaje taka sama jednakże półsłupki wbijamy w łańcuszki z rzędu 9. Jeżeli chcemy, aby chusta była nieelastyczna-, czyli żeby elementy się nie przesuwały zalecam wykonanie półsłupka w 3 oczko łańcuszka. Jeżeli jedna chcemy, aby chusta była ruchoma opieramy półsłupki wokół łańcuszka. R12 to kolejny rząd z puffkami wykonujemy między nimi łańcuszek z 3 oczek (analogicznie jak w R8 puffki opieramy albo na łańcuszku Abo wbijamy je w 2 oczko łańcuszka z R11). R13 wykonujemy podobnie jak R12 tylko zamiast Pufków wykonujemy słupki reliefowe tylne (wokół puffów z R12). R14 Rozpoczynamy od oczka łańcuszka wykonujemy relief przedni półsłupkowy, następnie półsłupek oraz otwieramy powtarzającą się sekwencje półsłupek reliefowy przedni +3 oczka. R15 wygląda identycznie jak R12 – te same zasady – R16 to podobny rząd do R14. R17 i R18 to ponownie rzędy dużych ażurów (jak R9-R11).
UWAGA R16 możemy wykonać inaczej – jeżeli lubisz ażurowe chusty i chcesz żeby „dziur było więcej” możesz zrobić zamiast 3 półsłupków łańcuszek z 3 oczek.
Jak zrobić szydełkową chustę

Jak zrobić szydełkową chustę

Aby wykonać bardziej ażurową chustę R16 wykonujemy jak na schemacie poniżej.
Jak zrobić szydełkową chustę

KROK 5

Przechodzimy do rzędów kończących sekwencje. R19 to rząd z samymi słupkami R20 to powtórzenie rzędu R14 zmiana następuje tu jednak przy środku chusty – najpierw wykonujemy dwa słupki a potem dopiero elementy ze środka chusty (patrz schemat) R21 to 84 elementy (w tym 3 słupki brzegowe oraz dwa słupki ze środka) wbite na zasadzie 1w1.
Jak zrobić szydełkową chustę

 

KROK 6

R22 jest rzędem przejściowym pomiędzy powtórzeniami. R22 można wykonać w dowolny sposób. Na każdym słupku rzędu 21 możemy wykonać albo cały rząd słupków reliefowych przednich (powstanie efekt przedłużenia słupków z R21), cały rząd słupków reliefowych tylnych (powstanie linia oddzielająca powtórzenia), cały rząd słupków podwójnych (w tym również podwójne słupki brzegowe i środkowe – efekt rozciągnięcia chusty).
Po wykonaniu rzędu 22 powtarzamy partię R3-R22 (każda sekwencja może być zakończona innym R22) – Patrz schemat niżej.

ZAKOŃCZENIE CHUSTY
Zakończenie chusty można zrobić po rzędzie R21 i R22. Moja propozycja to zakończenie chusty na rzędzie 4 – w każdy łańcuszek możemy wykonać wtedy frędzelek (w zależności od własnych preferencji i grubości frędzli może to być, w co 2 lub co 3 łuk) Pozostałe propozycje zakończeń widnieją obok zdjęć poniżej.
Jak zrobić szydełkową chustę

Jak zrobić szydełkową chustę

Jak zrobić szydełkową chustę

Jak zrobić szydełkową chustę

Skoro już wiecie jak zrobić szydełkową chustę, to koniecznie się nimi pochwalcie.

Żebyśmy mogli Was znaleźć to pamiętajcie o hasztagu #kurspasart. Mamy nadzieję, że znajdziemy nie jedną baśniową chustę na Waszych stronach. Do dzieła! 

Koniecznie sprawdźcie jeszcze te chusty:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Studentka Wyższej SzkołyBankowej , absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, mama na pełnym etacie zakręcona na szydełku i narciarstwie alpejskim. Szydełkowanie odkryłam w zeszłym roku i od razu pokochałam. Stworzyłam 6 wzorów – w tym większość na chusty (wszystkie zostaną opublikowane w 2020r. – obecnie w fazie testów). Moją życiową pasją są również podróże. To z nich czerpie inspiracje do tworzenia swoich dzieł. Chusta Sophia powstała w marcu 2018 roku. Swoją nazwę zawdzięcza mojej córce Zosi. To dla niej tworze najwięcej projektów, które można oglądać na mojej stronie FB Mikacrochetlove.

Może Ci się także spodobać >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *