Razem z Alicją Czaplą zapraszamy Was na kurs amigurumi dla początkujących. Alicja pokaże jak zrobić przeuroczą, a przy tym bardzo prostą w dzierganiu, szydełkową maskotkę :). Kurs jest idealny dla Tych z Was, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z szydełkowaniem maskotek. Jeśli Ci się podoba świnka na szydełku to nie zwlekaj i do dzieła!
W naszej pasartowej grupie, coraz większą popularnością cieszą się szydełkowe maskotki. Sporo z Was prosiło o prostszy kurs, który mógłby stać się rozgrzewką do szydełkowej przygody :). I oto i on, a w nim… mięciutka włóczkowa świnka ;). Pamiętajcie, że szydełkowanie, tak jak i każda inna nowa umiejętność wymaga ćwiczeń. Wprawa jest tylko kwestią czasu, a to co na początku może Wam się wydawać totalnie niezrozumiałe, za jakiś czas będzie banalnie proste :). Szydełkowe maskotki mają w sobie wyjątkowy urok. Urok, którego nie zepsuje nawet krzywe oczko czy ogonek, więc nie poddawajcie się jeśli coś będzie nie do końca idealne ;). Satysfakcja z wykonanej własnoręcznie maskotki i radość dziecka (no chyba, że świnka tak Wam się spodoba, że postanowicie je zostawić dla siebie, to nas absolutnie nie zdziwi ;)), któremu ją podarujecie i tak będą bezcenne! Szydełka w dłoń i działamy :)!
Materiały potrzebne do wykonania świnki ze zdjęcia:
- Włóczka – milutka w dotyku włóczka Himalaya Dolphin Baby. Możesz użyć też innego rodzaju włóczki, należy jednak pamiętać, że wtedy świnka może wyjść większa lub mniejsza
- Szydełko – rozm 4 (niektórzy używają szydełka 3,5)
- Włóczka YarnArt Jean do wyszycia noska
- Igła dziewiarska (z dużym oczkiem, takim by przeszła przez nie włóczka
- Bezpieczne oczka (zamiast nich można wykorzystać czarne koraliki lub po prostu wyszyć je przy pomocy cieńszej włóczki lub kordonk
- Zapalniczka – do przypalania końcówek włóczki, by włóczka się nie kłaczył
- Wypełnienie – może to być kulka sylikonowa lub wkład do podusze
- Znacznik lub agrafka
Podoba Ci się nasza świnka na szydełku?
Produkty potrzebne do wykonania świnki znajdziesz tutaj.
Oznaczenia:
MR – magiczne kółeczko
I – jeden półsłupek w jednym oczku
V- rozszerzenie czyli dwa półsłupki w jednym oczku
^ – zwężenie czyli jeden półsłupek w dwóch oczkach (łączy dwa oczka)
os – oczko ścisłe
Jeśli nie wiecie jeszcze jak czytać schemat, tu macie przykład:
4- 24 (v,2I) – To oznacza, że w 4 okrążeniu musimy mieć na samym końcu 24 oczka, przerabiamy robiąc jeden raz rozszerzenie czyli dwa półsłupki w jednym oczku, a następnie w dwóch kolejnych oczkach po jednym półsłupku w jednym oczku. Powtarzamy to do momentu aż zrobimy pełne kółko czyli będziemy mieć na samym końcu w sumie 24 oczka (półsłupki).
Uwaga bardzo ważna rzecz: zawsze w pierwszym oczku nowego rzędu montujemy znacznik byśmy wiedzieli gdzie jest początek okrążenia.
Ciało
1- MR -6 – robimy magiczne kółeczko, a w nim 6 półsłupków (jak zrobić takie kółeczko pokazuje Mada w kursie na szydełkową podkładkę)
2 -12 (V)
3- 18(V,I)
4-24(V,2I)
5- 30(V,3I)
6- 36(V,4I)
7 – 42 (V,5I)
OD 8 DO 17 – 42 (I)
18- 36(^,5I)
19 – 30(^,4I)
20 – 24 (^,3I)
21- 18 (^,2I) w tym momencie jeśli mamy bezpieczne oczka to je montujemy, mniej więcej miedzy 7 a 8 rzędem ( ja robiłam je w odległości od siebie jakieś 3-4 półsłupki) i wypychamy całość wypełnieniem do maskotek.
22- 12(^,I) możemy dodać jeszcze wypełnienia
23 – 6(^) robimy oczko ścisłe i zaszywamy dziurkę
Nogi
Wykonujemy 4 szt
1- MR a w nim 4 półsłupki
2- 8(V)
3- 12(V,I)
4- 12 (I) na koniec robimy oczko ścisłe, zakańczamy nogę i zostawiamy dłuższy kawałek włóczki żeby później przyszyć nogi do ciała.
Ogon
Wykonujemy 8 oczek łańcuszka, wbijamy się szydełkiem w drugie i robimy oczko ścisłe. Oczka ścisłe wykonujemy do końca łańcuszka czyli od 2 do 8 oczka. Zostawiamy końcówkę nici na tyle długą aby było można przyszyć później ogonek do ciała.
Ryjek
Robimy 4 oczka łańcuszka zostawiając długą końcówkę nici. Wbijamy się szydełkiem w drugie oczko, licząc od szydełka. I robimy w nim dwa półsłupki. Tak samo robimy w trzecim i czwartym oczku. Obracamy pracę i z drugiej strony tych oczek w których robiliśmy przed chwilą półsłupki, robimy w pierwszym oczku jeden półsłupek, w drugim dwa, w trzecim jeden i w czwartym oczko ścisłe.
Następnie robimy jedno oczko łańcuszka i będziemy kolejne kroki wykonywać dokoła tego co nam przed chwilą wyszło. Robimy w trzech oczkach z rzędu po jednym półsłupku, w kolejne dwa oczka robimy po dwa półsłupki i na końcu oczko ścisłe, a następnie zakańczamy ryjek.
Wyszywamy kordonkiem lub włóczką ryjek (ja osobiście wolę włóczkę bo jest grubsza i łatwiej ryjek wyszyć)
Uszy
Wykonujemy 2 sztuki na płasko
1 rząd – Robimy 6 oczek łańcuszka i zostawiamy z długą końcówką. Wbijamy się w drugie oczko i robimy jeden półsłupek. Półsłupki wykonujemy po jednym w oczku, aż do końca łańcuszka. Na końcu musimy mieć 5 półsłupków i obracamy pracę tak by móc przerabiać kolejny rząd z lewej strony do prawej.
2 – robimy jedno oczko łańcuszka. W pierwszym i drugim oczku robimy zwężenie. Od 3 do 5 oczka robimy po jednym półsłupku i obracamy pracę.
3- robimy jedno oczko łańcuszka. W pierwszym i drugim oczku robimy zwężenie. Od 3 do 4 oczka robimy po jednym półsłupku i obracamy pracę.
4 – robimy jedno oczko łańcuszka. W pierwszym i drugim oczku robimy zwężenie. W 3 oczku robimy jeden półsłupek i obracamy pracę.
5 – robimy jedno oczko łańcuszka. W pierwszym i drugim oczku robimy zwężenie i zakańczamy uszko.
Wszystkie elementy przyszywamy do ciała świnki. Nie podam co dokładnie do jakiego rzędu, bo każdemu co innego się podoba i z różną siłą szydełkujemy. Świnka na szydełku prezentuje się tak. 🙂
Świnka na szydełku gotowa?
Mamy nadzieję, że nasz kurs amigurumi dla początkujących był dla Was zrozumiały i już niedługo pochwalicie się swoją wersją uroczych, szydełkowych świnek :). Koniecznie oznaczcie nas na zdjęciu #kurspasart, byśmy mogli podejrzeć efekty Waszych szydelkowych zmagań :).
P.S Jeśli jednak w trakcie dziergania pojawią się jakieś wątpliwości, śmiało piszcie w komentarzu, pomożemy :)!
Zrobiliście szydełkową świnkę to czas na kolejne maskotki. Na naszym blogu znajdziesz sporo wzorów. Między innymi:
- Szydełkowa meduza
- Jednorożec
- Podusia dla dziecka
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Alicja Czapla – świeżo upieczona mama. Swój czas aktualnie dzieli na synka, dom, fotografię i koraliki. Biżuterię robi od kilku lat. Na początku były to proste formy typu koralik nawleczony na drucik. Próbowała też filcowania, decopuage i sutaszu, aż w końcu odkryła beading i to on skradł jej serce. Wciąż szuka nowych pomysłów, stara się robić nowe rzeczy i rozwijać się. Więcej prac Alicji możecie znaleźć na jej profilu na facebooku.
Super pomysły
A ile motków będzie do tego potrzebnych?
Jeden niecały motek
Nawet jeśli użyje szydełka 4?
Bo ostatnio robiłam maskotkę z sprężynkami użyłam szydełka 4 i zabrakło mi włóczki na ostatnią 7 sprężynkę
Tak na świnke wystarczy.
Nie wiem czy otrzymam odpowiedź bo trochę już czasu minęło od publikacji tego, ale mam problem. Akurat jak już załapałam magiczne kółko i zrobiłam drugi rząd gdzie mam 12 półsłupków, nie wiem co robić dalej.
2 -12 (V)
3- 18(V,I)
4-24(V,2I)
Skoro mam zrobić rozszerzenie, dlaczego w 3 rzędzie będzie tylko 18 oczek? nie rozumiem… w każdym rzędzie zwiększa się o 6 półsłupków, ale czemu?? jak?
V to rozszerzenie, I polslupek. Robisz na przemian jedno rozszerzenie i jeden polslupek na przemian do końca rzędu.
Czy można zrobić świnkę ze zwykłej wluczki tzn niepluszowej? Czy schemat będzie się zgadzał?
Tak będzie się zgadzał.
ile wypełnienia silikonowego będzie potrzebne?